DOLAR: 3.83 TL
EURO: 4.08 TL

Parenteral ilaç uygulamalar

3 yıl önce
5.568 kez görüntülendi

Parenteral ilaç uygulamalar

PARENTERAL İLAÇ UYGULAMALAR

Gastrointestinal sistem dışındaki bütün yollarla ilaç uygulamak ve çoğunlukla enjeksiyon uygulamalarını içermektedir.

Parenteral ilaç uygulamalar;
-intramüsküler ilaç uygulaması (IM)
-subkutan ilaç uygulaması (SC)
-intravenöz ilaç uygulamaları (IV)
-intradermal ilaç uygulaması (ID)
Enjeksiyonda kullanılan ekipmanlar;

Enjektör ve iğneler: Enjektör ve iğne seçimi sıvı özelliğine, yola ve ilacın volümüne bağlıdır. Kullanılan enjektörler plastik ve tek kullanımlıktır. Tüberkülin ve insülin enjektörleri boyları 1ml ile 60 ml olan irrigasyon enjektörleri arasında değişiklik gösterir. İğnenin uzunluğu, ucunun uzunluğu, iğnenin çapı, enjeksiyon yapılacak bölgeye göre iğne seçimi yapılır.
Parenteral ilaç kapları; flakonlar, ampuller ya da tek kullanımlık ilaç içinde hazır bulunan enjektörler kullanılır. Flakonda ilaç sıvı ya da toz halinde bulunur ve toz halinde olan ilaçlar enjeksiyonluk su ile sulandırılarak hazırlanır. Ampullerde ilaç sıvı halde bulunur. Ağzı açılan ampuller çok bekletilmeden kullanılmalıdır.

İntramüsküler enjeksiyon (IM): Kas dokusu içine ilacın verilmesidir. Kas dokusunda emilim daha hızlıdır ve derin kas dokusuna tahriş edici yoğun ilaçlar verilebilir.
Deltoid kası, ventrogluteal bölge, dorsogluteal bölge, vastus lateralis ve rektus femoralis kasına bu bölgelere intramüsküler enjeksiyon yapılır.

Subkütan enjeksiyon (SC): Dermisin altındaki gevşek bağ doku içine ilaç verilir. İlacın emilimi IM enjesiyona göre daha yavaştır. İnsülin, heparin ve çeşitli aşılar uygulanır. Yetişkin bir insana 45 derecelik açı ile ilaç dokuya verilir. Çocuklarda 90 derecelik açı ile verilir.
Karın bölgesinin yan tarafına, sırtın üst kısmına, üst kolun dış yüzüne, uyluğun ön yüzüne subkütan enjeksiyon yapılır.

İnradermal enjeksiyon (ID): bu uygulamada ilaç dermisin içine verilir. Bu uygulama genellikle lokal anestezik uygulamalarda ve alerji testi uygulamalarında kullanılır. Ön kolunun iç yüzeyi en uygun bölgedir.

Periverik İntravenöz enjeksiyon (IV): Sıvı ve besin uygulamaları, kan ve kan örneği elde edilmesi ve ilaçlar için periferik dolaşıma girişi sağlar. Sıvı tedavisi için seçilen yol ekstermitelerde periferik venlerdir. Majör yaralanması olanlarda üst ekstremite venleri kullanılmalıdır. Bilinçsiz, kooperasyonu bozuk hastalarda oral yolun kullanılmadığı durumlarda intravenöz yol tercih edilir.

 


Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. zzzzzz diyor ki:

    saolasın

Yorum Yaz

Yukarı Çık